miercuri, 29 aprilie 2015

Publicat in Concurs, Home

START pentru a VIII-a editie a Concursului de Desen organizat de Rotary Valea Prahovei

Voteaza articol:
(7 voturi, medie: 4,43 din 5)
Se încarcă...
· 1.757 afisari

Asociaţia „Clubul Rotary Valea Prahovei” are deosebita plăcere de a vă anunţa începerea celei de-a VIII-a ediţii a Concursului de Desen pentru elevii din ciclul primar, care învaţă în localităţile Sinaia, Buşteni şi Azuga. Dupa succesul înregistrat în cele şapte ediţii ale concursului, organizate până în prezent (cu temele „Apa„, „Visul Copilăriei„, “Oraşul Meu”, “Centenar Hotel Palace Sinaia”, “Cunoaştere”, “Valea Prahovei” şi „Paştele la români„), pentru 2015, membrii Asociaţiei şi Clubului Rotary, propun o nouă temă generoasă şi foarte provocatoare – “LUMINA”, pornind de la  Tema anului rotarian 2014 – 2015 „Light Up Rotary

Untitled

OBIECTIV:

  • Antrenarea copiilor din clasele primare într-un concurs de desen şi premierea celor mai inedite şi valoroase  lucrări.
  • Dezvoltarea grafică a temei anuale  propuse:  „LUMINA”.
  • Valorificarea desenelor premiate, în cadrul unor expoziţii intinerante, utilizarea acestor fonduri exclusiv pentru acordarea de Burse Anuale Rotary.

LOC DE DESFAŞURARE:

Cele 6 şcoli generale din oraşele Sinaia , Buşteni , Azuga: “Principesa Maria” – Sinaia, “George Enescu” – Sinaia, “Regina Elisabeta”- Poiana Ţapului, “Nestor Urechia” – Buşteni, “Cezar Petrescu” – Buşteni şi Şcoala Primară Azuga – pot participa toţi elevii din clasele pregătitoare şi din ciclul claselor I – IV.

PREMIILE vor fi în valoare totală de 1.800 Ron

Fiecare şcoală va avea câte 3 premianţi:
Locul I – 150 ron; Locul II – 100 ron; Locul III – 50 ron;
20150430_130731

<<<>>>

Suplimentar fiecare castigator va primi si cate un JOC EDUCATIV oferit, prin Contractul de Sponsorizare nr. 25/29.04.2015 – in valoare totala de ~600 ron, de Asociatia Centru de Activitati Recreative si Educative „Scoala Altfel”, reprezentata de d-na presedinta Laura Buzatu.

<<<>>>

CALENDARUL CONCURSULUI:

  • Perioada de înscriere: 29 aprilie – 14 mai 2015.
  • Jurizarea desenelor în şcoli (de către cadrele didactice) 15 – 19 mai 2015, fiecare şcoală selectând minim 12 / maxim 15 lucrări ce pot intra în jurizarea finală.
  • Predarea desenelor selecţionate se va face către Secretariatul Rotary Club Valea Prahovei pâna cel tarziu la data de 20 mai 2015
  • Evaluarea lucrărilor, jurizarea finală: 21 – 24 mai 2015 (juriul este alcătuit din membrii Rotary Club Valea Prahovei şi alte persoane avizate)
  • Anunţarea caştigătorilor şi premierea: 25 – 28 mai 2015. Rezultatele vor fi anunţate pe site-ul asociatiei rotarybvp.ro şi pe contul de facebook (https://www.facebook.com/clubulrotary).
  • Festivitatea de premiere se va face pentru toate şcolile, cu participarea tuturor câştigătorilor, a părinţilor şi învăţătorilor, la Centrul Cultural “Aurel Stroe” din Buşteni pe data de 29 mai 2015.

lumina afis

PREVEDERI GENERALE:

  • Înscriere: Un elev se poate înscrie o singură dată la concurs cu un singur desen
  • Suport: coală format A4, coală bloc de desen (nu sunt acceptate alte formate).
  • Tehnica abordată: acuarelă, ulei, creion negru, creioane colorate.
  • Condiţii de execuţie: lucrările se vor executa în cadrul orelor de desen aflate în programa şcolară. Nu vor fi acceptate lucrări executate în afara orelor de curs sau executate cu îndrumători.
  • Organizatorii, cu acordul autorului şi în mod gratuit, se angajează să folosească desenele participanţilor atât pentru promovarea concursului cât şi în alte scopuri utile asociaţiei, respectându-le acestora identitatea lucrărilor în integritatea lor.

ORGANIZATOR: 

Asociaţia „Clubul Rotary Valea Prahovei
Mihai TOTPAL – Preşedinte 2014 – 2015

DATE DE CONTACT:
E-mail: contact@rotarybvp.ro
Mobil: 0720.900.669

Untitled

LUCRARI INSCRISE IN CONCURS:

1. Scoala Generala „Liceul Teoretic” AZUGA:

2. Scoala Generala „Cezar Petrescu BUSTENI:

3. Scoala Generala „Nestor Urechia” BUSTENI:

4. Scoala Generala „Regina Elisabeta” BUSTENI:

5. Scoala Generala „George Enescu” SINAIA:

 

6. Scoala Generala „Principesa Maria” SINIAIA:

 

 CLASAMENTUL SI PREMIILE ACORDATE:

castigatori

Locul I – Dulama Vlad, clasa a IV-a – la Liceul Teoretic Azuga, Prahova.

Locul 1 Azuga Liceul TeoreticLocul I – Gurgu Octavian, clasa a III-a – la Şcoala Generală Cezar Petrescu.

Locul 1 Busteni Cezar PetrescuLocul I – Carstea Maria, clasa I-a – la Scoala Gimnaziala Nestor Urechia, Orasul Busteni.

Locul 1 Busteni Nestor Urechia

Locul I – Ilica Adelina, clasa a IV-a – la Scoala Regina Elisabeta.

Locul 1 Busteni Regina Elisabeta

Locul I – Dumitrescu Maria, clasa I-a – la Scoala Principesa Maria.

Locul 1 Sinaia Principesa MariaLocul I – Stanciu Ana-Maria, clasa a IV-a – la Şcoala Gimnazială ,,George Enescu” din Sinaia.

Locul 1 Sinaia George EnescuLocul II – Buzatu Alexia, clasa a IV-a – la Liceul Teoretic Azuga, Prahova.

Locul 2 Azuga Liceul TeoreticLocul II – Negru Rianna, clasa I-a – la Şcoala Generală Cezar Petrescu.

Locul 2 Busteni Cezar PetrescuLocul II – Paduraru Izabela, clasa a III-a – la Scoala Gimnaziala Nestor Urechia, Orasul Busteni.

Locul 2 Busteni Nestor UrechiaLocul II – Rotila Ovidiu, clasa a II-a – la Scoala Principesa Maria.

Locul 2 Sinaia Principesa MariaLocul II – David Gaman , clasa a IV-a – la Scoala Regina Elisabeta.

Locul 2 Busteni Regina ElisabetaLocul II – Tudorache Patricia, clasa a IV-a – la Şcoala Gimnazială ,,George Enescu” din Sinaia.

Locul 2 Sinaia George EnescuLocul III – Megelea Adelina Georgiana, clasa I-a – la Scoala Gimnaziala Nestor Urechia, Orasul Busteni.

Locul 3 Busteni Nestor Urechia

Locul III – Buzatu Amalia, clasa I-a – la Liceul Teoretic Azuga, Prahova.

Locul 3 Azuga Liceul TeoreticLocul III – Popa Ana Maria, clasa I-a – la Şcoala Generală Cezar Petrescu.

Locul 3 Busteni Cezar PetrescuLocul III – Unturica Gabriela, clasa I-a – la Scoala Regina Elisabeta.

Locul 3 Busteni Regina ElisabetaLocul III – Banu Stefania, clasa a IV-a – la Scoala Principesa Maria.

Locul 3 Sinaia Principesa MariaLocul III – Marcu Crina Alexandra, clasa a IV-a – la Şcoala Gimnazială ,,George Enescu” din Sinaia.

Locul 3 Sinaia George Enescu
Festivitatea de premiere va avea loc vineri 29 mai 2015 – ora 17.00 la Centrul Cultural Aurel Stroe Busteni. Alaturi de toti premiantii asteptam sa participe colegii, invatatorii / profesorii, familia si cat mai multi prieteni.

 

Voteaza articol:
(7 voturi, medie: 4,43 din 5)
Se încarcă...
· 1.757 afisari
Publicitate
Targul National Imobiliar

  1. Mariana Antonescu says:

    Felicitari pentru initiativa.Aceasta pune in valoare creativitatea si simtul artistic al copiilor,dezvoltand competente in domeniul artistic(grafica si desen).Pe mine personal m-au atras desenele prezentate de copiii de la Scoala Generala „Liceul Teoretic”Azuga.

Ce parere ai?